Zūbiškietės Aldonos Matačiūnienės gardėsiai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,5 / 5 (112 balsai)
Buvusi kaunietė, dirbusi garsių restoranų virtuvėse, o dabar Zūbiškėse gyvenanti Aldona Matačiūnienė (g. 1937 m.) gamina nuostabiai skanius gaminius. Jos pagaminti, meniškai išpuošti gaminiai dar ir dabar puošia daugelio pokylių vaišių stalus. Čia pateikta tik maža dalelė jos pačios unikalių receptų.


Natūralus jautienos liežuvių vyniotinis

Reikalingi produktai: 2 jautienos liežuviai, švieži lašinukai, kiaulienos faršas (turi būti jau paruoštas su prieskoniais, jo reiks nedaug), prieskoniai marinuoti liežuviams.

Gaminimas: liežuviai pamarinuojami su prieskoniais. Liežuvius galima perpjauti per pusę, geriau išsimarinuos. Toliau juos išverdam, dar, esant karštiems nulupam nuo jų odelę. Tada, tarp liežuvių puselių įdedam po juostelę šviežių lašinukų (plonai išpjaustytų), juos aptepam kiaulienos faršu ir vėl apvyniojame šviežiais plonai išpjautais lašinukais, padarom vyniotinį. Sukam į maistinę plėvelę, surišam ir verdam. Išvirus vyniotinį dar karštą vėl perrišti (sutvirtinti) ir truputį paslegiam. Atšąla, pasipuošiam žalumynais ir tiekiam į stalą.

Skanaus!


Farširuota žuvis tinkle

Reikės: žuvis, gali būti ir karpis, bet geriausiai tiktų lydeka, sviesto, svogūno, kiaušinis, švieži lašinukai, morka, manų kruopų, žalumynai papuošimui.

Gaminimas: pirmiausiai pasiruošiam žuvį. Tada nulupam žuvies odelę, nuimam mėsytę nuo kaulo.

Toliau ruošiamas įdaras: svieste pakepinam svogūną, morką, sumalam žuvies mėsytę, lašinukus. Tada dar malant antrą kartą sudedam kiaušinį, kepintas morkas, svogūnus, manų kruopas. Sumalus ir permaišius įdarą labai gerai prikišam žuvies galvą, sudėjus visą įdarą, užsiuvam. Kepam orkaitėje, arba verdam (bet kepta skanesnė). Iškepus padarom žuvies formą, puošiam žuvį tinkle, žalumynais, galvą puošiam iš svogūno galvutės padaryta karūna, arba vandens lelija padaryta iš poro.

Skanaus!


Kiaulienos vyniotinis su omletu ir daržovėmis

Reikės: kiaulienos filė, svogūno galvutės, morkos, kiaušiniai (omleto kepimui), prieskoniai mėsai.

Gaminimas: apkepam daržoves, pasiruošiam (išmušam mėsos plaktuku) kiaulienos filė . Patiesiam maistinę plėvelę, ant jos išklojam apkeptas daržoves, dedam kiaulienos filė, toliau ant mėsos klojam iškeptą omletą. Suvyniojam vyniotinį, surišam ir kepam orkaitėje. Iškeptą dar perrišti (sutvirtinti) ir lengvai paslėgti.

Labai skanu!


Obuolių vyniotinis (sūris)

Reikės: 10 kg obuolių (geriausiai tinka antaniniai obuoliai), 1,5 kg cukraus, galima įdėti razinų, riešutų, džiovintų apelsinų žievelės dėl skonio (patarkuoti).

Gaminimas: nulupam obuolius, apie 1 kg pasiliekam, o ant likusių užpilam 1,5 kg cukraus ir laikom 1 parą, kol atsiranda sirupas. Nuo obuolių nupilam sirupą, jį verdam (apie 1 val.), tada į šį sirupą pilam obuolius ir verdam . Baigiant virti į masę sudedam tą 1 kg obuolių ir verdam, kol gaunasi tiršta masė. Visą laiką reikia maišyti (nes labai greit prisvyla). Kai atšąla, supilam į formas, susukam į plėvelę kaip vyniotinį, arba supilam į sūrmaišį. Kaip kam patinka. Kai perpjauni jis būna gražiai margas!


Užrašė Onutė Raudeliūnienė, Kaišiadorių r. savivaldybės viešosios bibliotekos Zūbiškių filialo bibliotekininkė.


Aldona Matačiūnienė, Zūbiškės, 2013 liepos 3 d.
Aldona Matačiūnienė, Zūbiškės, 2013 liepos 3 d.
 
Aldona Matačiūnienė (trečia iš kairės).
Aldona Matačiūnienė (trečia iš kairės).
 
Aldona Matačiūnienė (pirma iš kairės).
Aldona Matačiūnienė (pirma iš kairės).