Voveraitės

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 3,5 / 5 (24 balsai)


Voveraitė (lot. Cantharellus) - voveraitinių (Cantharellaceae) šeimos grybų gentis. Dzūkai voveraites vadina ir kitais vardais: lepeškos, voveruškos. Lietuvoje šis grybas yra labai paplitęs ir mėgstamas grybautojų. Voveraitės auga birželio - spalio (lapkričio) mėn. pušynuose, eglynuose, yra gana lengvai pastebimos, retai kada būna sukirmijusios, nereikalauja daug valymo, o svarbiausia - lengvai paruošiamos.


Pastaraisiais metais voveraitė labai renkama ir eksportuojama, todėl jos ištekliais susirūpino ne tik mikologai, bet ir verslininkai, gamtosaugininkai bei grybautojai. Šio grybo biologija ir ekologija, kaip ir baravyko, kol kas menkai žinoma, todėl atliekami tyrimai.

Turinys

Voveraičių išvaizda

Voveraitės kepurėlė yra 3–7 (10–15) cm skersmens, piltuvėlio formos, geltona. Kotas suaugęs su kepurėle, link pagrindo smailėjantis. Pagrindas gelsvas, tamprus, malonaus kvapo ir skonio.

Maistinės savybės

Voveraitės vartojamos šviežios, džiovintos, sūdytos, ir net sumaltos į miltus ar šaldytos.. Jauna voveraitė tiamino (vitamino B) turi daugiau nei rudakepuris baravykas, daugelis ūmėdžių, piengrybių.

Voveraitės grietinės padaže

  • 300-500 g voveraičių
  • 5 šaukštai aliejaus
  • 3/4 stiklinės grietinės
  • 1 šaukštelis miltų
  • 1 svogūnas
  • 1 skiltelė česnako
  • druskos
  • pipirų

Nuvalytas ir supjaustytas voveraites įmesti į puodą su 2 stiklinėmis vandens, aliejumi, svogūnu ir virti ant mažos ugnies, kol pusė vandens išgaruos. Grietinę išmaišyti su miltais, sutrinta česnako skiltele, supilti grybus ir užvirinti, nuolat maišant.

Straipsniui naudoti informaciniai šaltiniai

Voveraitės. Vikipedijos internetinė enciklopedija. wikipedia.org/wiki/voveraites

Renatos receptai. Voveraitės grietinės padaže. Prieiga per internetą:<Receptas>.

Straipsniui naudotos nuotraukos

Angel Swanson. Love and splendor. 2008. Prieiga per internetą:<Voveraitės nuotrauka>.