Račkaičio Vygando ir Mildos Telksnytės knyga „Kamanė Dūzgalė“

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 5 / 5 (82 balsai)

Anykščių rajono garbės piliečiai, Teresės Mikeliūnaitės kultūros premijos laureatai, rašytojai, publicistai Milda Telksnytė ir Vygandas Račkaitis išleido naują knygą „Kamanė Dūzgalė".

Nauja Mildos Telksnytės ir Vygando Račkaičio knyga

Mildos Telksnytės, Vygando Račkaičio animalistinė apysaka “Kamanė Dūzgalė” beletrizuota forma supažindina skaitytojus su kamanės gyvenimu bei kitais gamtoje sutinkamais veikėjais – vabalais, drugeliais, gėlėmis. Autoriai savo kūriniu moko vaikus gerumo, akcentuoja pareigą, atsakomybę už savo poelgius. Mus supantis gamtos pasaulis domina ne tik vaikus, bet ir suaugusius. Apysaka “Kamanė Dūzgalė” praveria vartus į tą pasaulį, skatina ne tik pažinti, bet ir pamilti, globoti gyvūniją, tausoti gamtos įvairovę, grožį.

Mokytojas Vaclovas Bražėnas apie knygą „Kamanė Dūzgalė“

Milda Telksnytė ir Vygandas Račkaitis vėl nudžiugino skaitytojus, parašę žavią animalistinę apysaką „Kamanė Dūzgalė“ (leidykla „Lututė“), skirtą vaikams, jau pažįstantiems, kas aplink juos ropoja ar bėgioja.

Tai - linksma ir graudi istorija apie vabzdžių gyvenimą, darbščios ir smalsios kamanės, vardu Dūzgalė, vienos vasaros nuotykius. Ir maži, ir dideli, dar neužvėrę durų į vaikystės pasaulį, kartu su kamane šioje knygoje ne tik keliaus nuo žiedo prie žiedo, mokydamiesi pažinti pačius medingiausius augalus - buožainę, šilokus, šilagėles, plautes, raudokles ir daugybę kitų, bet ir patirdami džiaugsmo, sunkumų ir baisių pavojų, tykančių kiekviename žingsnyje: tai, žiūrėk, negeri žmonės sukels gaisrą pievoje ir kamanė vos nežus liepsnose ir dūmuose, tai paklius į klastingo voro pinkles, tai į žmogaus nelaisvę... Dar baisiau bus, kai gudrumu ir apgaule ims veržtis į kamanių namus pikti atėjūnai, apsimetę kamanėmis, ir puls naikinti maisto atsargas bei gyventojus...

Šiuos ir kitus vabzdžių nuotykius autoriai pateikia taip išradingai, perpindami su mokslo žiniomis apie vabalų, drugelių, skruzdžių, laumžirgių kilmę, gyvenimo būdą, jų naudą ir žalą augalams ir žmogui, jog skaitytojas liks nustebintas, kad tiek daug nežinojo apie pasaulį, kuris yra visai šalia žmogiškojo, bet kuris taip menkai tepažįstamas... Turbūt mažai kas žino, jog laumžirgių lervos, iš kurių išsirita nuostabiausi skrajūnai vaivorykštės spalvų sparnais, turi dvi širdis, penkerias akis, klausosi kojomis, kad tai seniausi Žemės vabzdžiai, gyvenę jau prieš 250 milijonų metų, ir šiandien mokantys juos stebinčius žmones skraidymo paslapčių..

Ir tai pasakojama taip vaizdingai, be jokios didaktikos, kad skaitytojas su malonumu ne tik seks dinamišką veiksmą, bet ir žavėsis sužmogintais, prie vaiko suvokimo priartintais personaž ais: „Dūzgalė suskato šukuotis, lyginti savo drabužius. Negražu susivėlusiai, netvarkingai skraidyti, kaip tokia ji pasirodytų sutiktiems pažįstamiems ir nepažįstamiems. Kamanė stropiai nuvalė ir savo kojas. Argi lankysi gėles, vaikščiosi po žiedus purvinais, žemėtais batais!?“

Ši anykštėnų knyga - tikros gamtos pamokos visiems, norintiems, kaip sako autoriai, „labiau pažinti šalia mūsų esančią gamtos įvairovę, tausoti jos grožį“. Tą grožį atskleisdami, talkino net keturi fotografai, iliustruodami knygą nepaprastai gražiomis spalvotomis vabzdžių bei gėlių nuotraukomis.

Tad belieka leistis į kelionę po paslaptingą kamanių ir kitų vabzdžių pasaulį, kad patirtume, jos viskas mūsų Žemėje labai susiję, kad mes visi - žmonės, augalai, vabzdžiai - vieni nuo kitų priklausomi, kad visi sukamės tame pačiame nepertraukiamame gyvybės rate ir kiekvienas sąžiningai atliekame savo misiją - net ir menkiausias vabalėlis...

Džiugu, kad anykštėnai rašytojai M.Telksnytė ir V.Račkaitis tęsia pačias geriausias vaikų literatūros klasikų - V.Pietario, P.Mašioto, V.Tamulaičio - tradicijas, išleisdami tikrai elegantišką ne tik turiniu, bet ir išvaizda knygą, skirtą XXI amžiaus vaikams.

Šaltiniai

1. TELKSNYTĖ, Milda, RAČKAITIS, Vygandas. Kamanė Dūzgalė: animalistinė apysaka.– Kaunas: „Lututė“, 2009.– 96 p.

2. BRAŽĖNAS, Vaclovas. M.Telksnytė ir V. Račkaitis išleido naują knygą „Kamanė Dūzgalė“ [interaktyvus], [žiūrėta 2010 m. sausio 23 d.]. Prieiga per internetą; http://nyksciai.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=5839&Itemid=1