Marijampolės Atgimimo fotografija
Iš „Graži tu mano“.Susijusios žemėlapio žymos:
K. Jakubausko fotografija
Fotografas nežinomas
Laikas nuo laiko be galo norisi sugrįžti į tas dienas, prisiminti įvykius, žmones, patirtus išgyvenimus, pasidalinti atsiminimais su vaikais ir anūkais. Norisi prisėsti, paimti į rankas albumą ir sugrįžti atgal.
Kęstutis JakubauskasKęstutis Jakubauskas (kairėje) ir Vidmantas KačergisRomo Linionio fotografija
Ypač aktyviai reikštis K. Jakubauskas pradėjo Atgimimo laikotarpiu. Fotografavo Sąjūdžio mitingus, tremtinių susiėjimus, partizanų palaikų perlaidojimus. Daug tikėjęsis po Kovo 11-osios, liūdėjo jog Lietuva lietuviams netapo pakankamai saugia ekonomine, socialine ir dvasine užuovėja. Mirė Kęstutis Jakubauskas 2003 m. kovo mėnesį. Romas LinionisDanutės Katkuvienės nuotrauka
Štai jau keturiasdešimt metų, kai Romas Linionis nepaleidžia iš rankų fotoaparato fiksuodamas Marijampolės įvykius, žmones, pastatus, gamtą. Pro jo akis neprasprūsta niekas: jis visada įvykių centre. Vitalis MozūraitisVitalis MozūraitisFotografija iš asmeninio archyvo
Vitalis Mozūraitis nuo 1988 m. fotografijoje pradėjo fiksuoti svarbesnius Atgimimo įvykius Marijampolėje: pirmąjį mitingą, R. Juknevičiaus laidotuves ir kitus svarbius įvykius. Tačiau daugiau sukosi Lietuvos ir Vilniaus atgimimo verpetuose. Romas RusteikaFotografija iš R. Rusteikos archyvo Romas Rusteika fotografas, fotomenininkas, kraštotyrininkas, „Sūduvos“ fotoklubo narys, gimė 1931 12 17 Raninės k., Paežerėlių valsč., Šakių a. Mokėsi Leoniškių pradžios mokykloje, vėliau apsigyveno Gerdžių k., Šakių raj. Susirgus patėviui padėdavo mamai ūkyje, tęsti mokslų galimybės neturėjo. Ūkis, kur gyveno Rusteika, glaudėsi prie miško, todėl jam buvo nesvetima pagalba partizanams. 1953 m. įsigijo vairuotojo teises, apsigyveno Šakiuose, trejus metus tarnavo sovietinėje armijoje. 1960 m. apsigyveno Marijampolėje. 1964 m. R. Rusteika įsigijo fotoaparatą. Pabandė fotografuoti. Patiko. Netrukus įsitraukė į „Sūduvos fotoklubo“ veiklą, dalyvavo daugiausia bendrose parodose, gali didžiuotis gautais apdovanojimais iš Bulgarijos, Lenkijos, Latvijos. Labai mėgo keliauti, savo talpiuoju „Zimu“ į foto keliones veždavo kolegas bei Vytauto Žukausko vadovaujamo foto būrelio vaikus. Neliko abejingas pirmiesiems atgimimo ženklams Marijampolėje. Jo fotoaparatas fiksavo pirmuosius mitingus, protesto akcijas, šventes. R. Rusteika pasižymėjo kaip aktyvus kraštotyrininkas. Ieškodamas Partizanų kovų ir žūties vietų nukeliavo apie 280 000 kilometrų, surado daugiau 2500 vietų Marijampolės apskrityje bei Jurbarko, Kaišiadorių rajonuose. Liudininkų nurodytas ir atrastas vietas nufotografuodavo, pažymėdavo koordinates, trumpai aprašydavo. Už didžiulį indėlį atkuriant Lietuvos istoriją jam paskirta II laipsnio valstybinė pensija.
Vytautas ŽukauskasFotografija iš V. Žukausko archyvoVytautas Žukauskas – fotografas, fotožurnalistas, kino operatorius. Gimė Vytautas Žukauskas 1940 07 14 Lazdijuose. 1961 m. baigė Marijampolės Rygiškių Jono gimnaziją. Dar mokyklos suole susidomėjo fotografija. Po mokyklos laukė privaloma tarnyba Sovietinėje armijoje. Dėl pomėgio fotografuoti armijoje neteko trijų fotoaparatų. Grįžęs iš tarnybos įsidarbino Automatų gamykloje elektriku. Ir darbo metu ir laisvalaikiu fotoaparatas visada būdavo greta. „Naujojo kelio“ redaktorius Bronius Daktariūnas pakvietė Vytautą dirbti fotokorespondentu. Jau dirbdamas laikraštyje V. Žukauskas baigė neakivaizdines žurnalistikos studijas VU. Daugiau kaip dvidešimt metų atidavė darbui su vaikais. Pionierių namuose mokė vaikus fotografijos amato ir meno paslapčių. Susodinęs vaikus į talpų fotografo Romo Rusteikos „Zimą“ veždavo juos į kūrybines keliones.1966 m. Vytautas Žukauskas atgaivino prigesusią „Sūduvos“ fotoklubo veiklą ir vadovavo jam iki 1975 m. Dirbdamas Lietuvos televizijos Sūduvos regiono kino operatoriumi nepamiršo fotografijos. Kaip ilgametis fotografas ir kino dokumentininkas yra sukaupęs regiono foto ir kino archyvą. Žukauskas surengė keletą autorinių parodų, buvo daugelio kolektyvinių parodų organizatorius. Aktyviai fiksavo visus atgimimo įvykius mieste ir regione. Neišdildomą įspūdį V. Žukauskui paliko 1988 07 13 mitingas ir Vytauto Landsbergio kalba, kurios fragmentus (praėjus 22-iems metas!) cituoja neužsikirsdamas.
Panaudota literatūraSūduvos fotoklubas, 1957-2007 : tradicijų puoselėjimas ir tęstinumas / sud. R.Brazytė, D. Katkuvienė, V.Juraitis, N. Linionienė, R. Linionis. - Vilnius : Studija "Vyzdys", 2008. - 56 p.
|