Marija Blažaitytė-poetė, tautodailininkė

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 0 / 5 (0 balsai)

Marija Blažaitytė – šviesus Užusalių kaimo žmogus, poetė, kaimo rašytojų sąjungos narė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė.


Užusalių seniūnija garsėja savo talentingais žmonėmis. Turime ir rašančių eiles, tautodailininkų, nerimo ir mezgimo, siuvinėjimo meistrų. Neseniai netekome Konstantino Mesaksudi , talentingo, unikalaus žmogaus, apie kurio gyvenimą ir kūrybinį kelią buvau jau siuntus straipsnį bibliotekos pažangai. Biblioteka saugoja jo parodas, kalendorius, pano, memuarus.
Marija Blažaitytė , viena talentingiausių Užusalių kaimo bendruomenės žmonių. Beveik visą gyvenimą pragyvenusi gražioje Užusalių kaimo vietoje, šalia tvenkinio. Nuostabi gamta, įgimtas iš tėvelių talentas kūrybai, paskatino ją visapusiškai tobulinti įgūdžius. Šeimoje kuria eiles ne tik ji, bet ir jos sesuo Ona Jankauskienė. Specialybė – pedagogė geografijos mokslų. Didesnę savo gyvenimo dalį dirbo Užusalių vidurinėje, po to pagrindinėje mokykloje direktorės pavaduotoja. Nelengvą mokytojos darbą derino su kūrybiniu darbu. Šiuo metu Marija pensijoje, bet nenuilstamai darbuojasi , dalyvauja poezijos šventėse ne tik mūsų kaime, bet ir Lietuvos miestuose bei kaimuose, suvažiavimuose, seminaruose. Jos numargintais margučiais, karpiniais, pintomis kompozicijomis, nėriniais, atvirutėmis iš džiovintų gėlių gėrėjosi žmonės Lietuvos parodose. Juos mielai įsigija ir siunčia į užsienį, tai gera reklama lietuvių talentams, unikaliai kūrybai. Ji apdovanota įvairiais padėkos ir garbės raštais. Marijai Blažaitytė – kaimo rašytojų sąjungos narė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė. Mielai dalyvauja bibliotekos ir kultūros centro renginiuose.
2002 m. išleista pirmoji knygelė „Margučiai“. Joje aprašoma kaip pasirinkti kiaušinį marginimui, kaip jį virti, kokias spalvas parinkti, kaip dažyti ir, pagaliau, skutinėti. Velykinių kiaušinių tradicija yra labai sena. Ji siekia gilius pagonybės laikus. Kiekvienas ženklas, nupiešiamas vašku ar išskutamas aštriu įrankiu, turi savo prasmę, simboliškos yra ir dažomų kiaušinių spalvos. Šio meno ji mokėsi iš savo motinos, vėliau tobulinosi pati. Kasmet M. Blažaitytės skutinėti kiaušiniai eksponuojami įvairiose didžiosios pavasario šventės darbų parodose, o 2005 m. tarptautiniame velykiniame konkurse – parodoje Lenkijoje, Punsko mieste, moteris laimėjo antrąją vietą. Pasak tautodailininkės, kiekviena tauta savo velykinius kiaušinius margina savotiškais raštais. Tai yra tautinis paveldas, todėl tradicijų nereikėtų pamiršti, jas svarbu perduoti jaunajai kartai. Kasmet šio meno ji moko ir Užusalių kaimo vaikus bei norinčius ir besidominančius žmones.
2002 m. M. Blažaitytė išleido pirmą eilėraščių knygą „Šviesulys lange“.
2002 m. išleista „Po vyturių skliautu“ I-oji eilėraščių knyga.
2003 m. išleista „Po vyturių skliautu“ II- oji knyga.
2007 m. išleista nauja eilėraščių knyga „Šviesulys lange“.

2010 m. išleista nauja eilėraščių knyga „Po vyturių skliautu“.

Manome, kad ši puiki moteris, taurios ir nuoširdžios širdies poetė ir tautodailininkė pradžiugins mus naujais eilėraščiais, visada bus mūsų renginių siela. Lietuva turi didžiuotis, kad kaimuose yra tokių didžių žmonių, garsinančių mūsų tautą.Tokie Lietuvos "perlai" dirba tyliai, bet jų nuostabūs darbai, jų mintys ir šviesa širdyje džiugina mūsų žmones,padeda išlaikyti tautiškumą, liaudies meną ir papročius.


Užusalių filialo vyr. bibliotekininkė Valentina Grickevičienė