Leonidas Bakanas

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Leonidas Bakanas (1940 08 13 - 1994 01 02) - cirko "Alytus" įkūrėjas ir vadovas

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 3,1 / 5 (16 balsai)Leonidas Bakanas gimė 1940 m. rugpjūčio 13 d. Šakių rajone Plokščių kaime. Tėvai sūnų ruošė darbui kaime, tačiau jaunuolio žemė netraukė, bet neapsakomai traukė muzika. Potraukį muziką paveldėjo iš mamos, garsios Šakių bažnyčios choro giesmininkės. Leonidas nuo vaikystės mėgdavęs lankytis bažnyčioje dėl iškilmingos aplinkos, dėl muzikos, nes kaime tokios niekur kitur nebuvo galima išgirsti. O mokykloje be jo neapsėjo nei dramos būreliai, nei choras.

Grįžęs iš armijos pradėjo dirbti Šakių rajono kultūros namų direktoriumi. Mėgo estradą, teatrą, cirką, dirbo su agitbrigadomis. Teatre statė spektaklius. O į cirką vartelius atkėlė Justinas Grikietis, jis pats vienas buvo subūręs personalinį cirką. L. Bakanas surinkęs trupę kultūros namuose ėmėsi kurti cirką, o estrada, drama liko priedėliai. Tapo klounu, iliuzionistu. Kuo labiau brido į cirko vandenis tuo labiau suprato, kad kaime savo sumanymų neįgyvendins. Atvykęs su cirko gastrolėmis į Alytų L. Bakanas apsilankė pas rajono kultūros namų direktorių A. Augustauską pasiteirauti, ar nenorėtų koks nors klubas turėti cirko. Jam nurodė klubą mašinų gamykloje. Taip 1970 m. trisdešimtmetis cirko entuiziastas atvyko į Alytų vienas, be trupės tik su lagaminėliu rankoje. Ieškojo, kaupė viską ko reikėjo cirkui, pagal skelbimus į repeticijas rinko žmones. Jau po poros dienų prasidėjo būsimojo „Alytaus“ cirko triumfo kelias.

Nuo 1978 m. Šakiuose vykdavo tradiciniai respublikiniai „Cirko žiburių“ konkursai. Nors daugelio kolektyvų programos stebino išradingumu, visada pagrindiniu favoritu būdavo „Alytus“ ir visada laimėdavo pirmąsias vietas.

1978 m. gegužės mėnesį įvyko jau šimtasis šio kolektyvo pasirodymas. 1980 metais už aukštą meninį lygį kolektyvui buvo suteiktas Liaudies cirko vardas, o L. Bakanui ir keturiems kolektyvo artistams – meno saviveiklos žymūnų vardai. 1987 m. alytiškiai artistai triumfavo Vilniaus teatrų šventėje „Concerto grosso“. 1991 metais tarptautiniame festivalyje Rygoje cirkas „Alytus“ laimėjo pirmąją vietą, o L. Bakanas pripažintas geriausiu iliuzionistu.

Nuo pirmųjų žingsnių cirke L. Bakanas siekė maksimalizmo, norėjo būti tikruoju lyderiu. Darbe jis nežinojo žodžio smulkmena. Triukai – sudėtingiausi, kostiumai – šauniausi, choreografija – originaliausia. Jis ne tik vadovavo kolektyvui, Leonidas ir pats buvo puikus artistas – klounas ir pirmiausia iliuzionistas, čia visapusiškai atsiskleidė jo intelektas, intelegintiškumas, fantazija.

Leonido Bakano vadovaujamas cirkas gastroliavo Maskvoje, Lenkijoje, Sibire, Ispanijoje, Senegale, Konge, Mozambike. Jis buvo apdovanotas įvairiais diplomais, meno saviveiklos žymūno vardu.

1994 m. sausio 2 d. tragiškai nutrūko L. Bakano gyvenimas, liko neįgyvendinti įvairiausi planai, svajonės, o jis svajojo dar ir dar nustebint, nes nemokėjo sustoti.

1994 m. po mirties cirko įkūrėjui skirta miesto savivaldybės kultūros premija, kurią atsiėmė Leonido Bakano dukra Naurija Bakanaitė, ji buvo pasiryžusi tęsti tėvelio darbą.

Deja, „Alytaus“ cirkas nuo 1998 m gyvuoja jau tik prisiminimuose.

Šaltiniai

1. Miesto savivaldybės kultūros premijų laureatai / Zitos Stankevičienės nuotr. – Iliustr. // Alytaus naujienos. – 1994, birž. 21, p. 1.

2. Nespėjome... / Skaistuolė Misiūnaitė / Alytaus naujienos. – 1994, vas. 1, p. 3.

3. Tikiu, kad cirkas dar gyvuos / Leonidas Bakanas // Alytaus naujienos. – 1993, bal. 6, p. 2.

4. Cirkas yra cirkas / Laima Stanionienė. – Iliustr. // Provincija. – 1990, spal. 10, p. 1, 3.

5. „Cirkas – mano gyvenimas“ / Birutė Orinienė. – Iliustr. // Alytaus naujienos. – 1990, bal. 6, p. 3.

6. Leonidas Bakanas - scenos džentelmenas / Alvidas Jancevičius. - Nuotr. // Alytaus šviesuolių portretai. - Kaunas : Spalvų kraitė, 2008. - p. 15-25.