Amžina ir nemari Zapyškio gotika

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 3,2 / 5 (9 balsai)
Amžina ir nemari Zapyškio gotika
Nesi tu auksinė bazilika Romos,
Nesi tu graži Notre Dame de Paris.
Tu mažytė, apirus, sena bažnytėlė,
O esi amžina, o esi nemari.
(M.M. Slavėnienė)Aš esu sena Zapyškio bažnytėlė. Pastatė mane dar 1530 metais. Pašventino Šv. Jono Krikštytojo vardu. Bet dėl kilusio maro XVI amžiuje buvau visų apleista ir niekam nereikalinga. Daug šimtmečių kiūksojau viena ir liūdna, ir tik senelis Nemunas nepailsdamas liūliavo savo lopšines, šiek tiek pralinksmindamas mane.Galiausiai XVII amžiuje mane suremontavo. Aš buvau tokia laiminga, nes vėl mane lankė žmonės! Beje, tada aš buvau maža ir jauna bažnyčia, ir mišių metu netilpdavo visi tikintieji, todėl žmonės pastatė priestatą. Tada jau buvau didesnė ir į mano vidų mišių metu tilpo visi aplinkinių kaimų žmonės. Labiausiai pykstu ant Napoleono, kuris 1812 metais keliaudamas panemune į Kauną, sugalvojo mane paversti arklidėmis! Laikė savo arklius pačioje mano širdyje, o tie, nenaudėliai, apgraužė mano altoriaus groteles, išmynė mano grindis, išmurzino sienas ir tokią suniokotą mane paliko... Jaučiausi tokia pažeminta... Todėl buvau dėkinga miestelio gyventojams, kurie surinko lėšų ir iš naujo perdengė mano stogą, sutaisė vargonus, pabaltino vidaus sienas, pastatė naują varpinę. Aš vėl galėjau su šypsena ir begaline meile žmonėms gyventi, svajoti ir mylėti tuos žmones, kurie kiekvieną sekmadienį pas mane ateidavo.
Po kelerių metų mane vėl uždarė ir šį kartą oficialiai. Caro valdžiai nepatiko lietuviškos bažnyčios. Likau vėl visiškai viena, nusiminusi. Po kurio laiko išardė mano varpinę bei šventorių ir nemažą dalį mano medžiagų panaudojo naujos bažnyčios statybai. Dabar, kai skamba jos varpai, man gelia širdį, nes žinau, kad tie varpai kažkada skambėjo man ir mano mažo miestelio žmonėms.
Kol dar nebuvo pastatyta Kauno hidroelektrinė, aš dažnai kentėdavau nuo Nemuno potvynių. Po kiekvieno potvynio būdavo šalta ir drėgna. Nuo drėgmės pradėjo irti mano sienos, į šoną įsimetė kažkoks dieglys, kuris plėtėsi nuo pamatų iki pat stogo. Nukentėjo mano išorė ir vidus, ištrupėjo gražiosios freskos, susirgo net mano skambieji vargonai, kurių jausmingas gaudesys tiek amžių glostė visų ausis ir širdis... Pats baisiausias potvynis buvo 1946 metais. Potvynio ledai sužalojo mano sienas, kurių plotis vietomis buvo net iki metro. Ledo gabalai lipo pro mano langus... Maniau, kad mirsiu nuo šalčio, drėgmės ir baimės. Tais metais ledai Nemune ištirpo tik per Joninių šventę. Ir šiandien mano vidaus sienose matoma potvynio žala, daugelis vietų yra užmūrytos. O aš dar ir dabar jaučiu to baisaus įvykio pasekmes. Anksčiau, prieš potvynius, šalia manęs stovėjo labai daug namų, bet kai potvyniai darėsi vis stipresni, žmonės persikraustė gyventi ant kalno, kur pradėjo gyvuoti nauja gyvenvietė.
Stovėjau viena ir vėjas draskė man širdį. Į mišias ateidavo vis mažiau žmonių. Jaučiausi vieniša, sena, niekam nereikalinga. Jau buvau susiruošusi taip ir numirti, bet 1954–1955 metais mane vėl pastebėjo, suremontavo, tarsi prikėlė naujam gyvenimui! Buvo parengtos vandeniui nepralaidžios šventoriaus tvorelės, padažytos sienos, sudėti langai, parengti apsauginio pylimo projektai. Aš vėl buvau kažkam reikalinga!
O visai neseniai man netgi uždengė naują stogą ir pakeitė supuvusias lentas. Dabar kiekvienas, pravažiuojantis pro Zapyškį, grožisi manimi. O ir aš jaučiuosi jaunesnė...

Nuo XX a. pradžios ši bažnyčia kulto reikalams nenaudojama. 2002 m. jai suteiktas kultūros paminklo statusas. Pastaraisiais metais bažnyčia tapo vienu iš kutūrinio muzikinio gyvenimo centrų. Nuo 1996 m. vasaromis šioje bažnyčioje vyksta Pažaislio muzikos festivalio kamerinės muzikos koncertai, kuriuos gausiai lanko Kauno miesto ir rajono gyventojai, svečiai iš užsienio. Be to, šioje bažnyčioje vyksta Vytauto Didžiojo karūnavimo šventė, muzikos, kino ir teatro festivalis bei kiti kultūros renginiai.


Kauno rajono Zapyškio pagrindinės mokyklos VIII kl.moksleivė Beatričė Jaraitė
Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė A.Budrienė

Zapyškio  bažnyčia
Zapyškio bažnyčia

Senoji Zapyškio bažnyčia


aitvaru ir vejo svente Zapyskyje
aitvaru ir vejo svente Zapyskyje

Aitvarų ir vėjo šventė Zapyškyje


Graziausia naktine baznycia 2011m.
Graziausia naktine baznycia 2011m.

Gražiausia naktinė bažnyčia Lietuvoje 2011m.