Šilutės Sąjūdžio 10-mečio minėjimas

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Šilutės iniciatyvinė grupė buvo įkurta

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,9 / 5 (10 balsai)
1988 m. rugpjūčio 25 d. Tuomet miesto kultūros namuose buvo išrinkti 35 Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai. Pirmuoju iniciatyvinės grupės pirmininku tapo Virgilijus Skirkevičius. Po dešimt metų į Šilutės muziejuje surengtą susitikimą atėjo tik dešimt. Vėliau prisidėjo dar keletas, bet vis tiek nebuvo nė pusės.

Per dešimt metų dalis buvusių iniciatyvinės grupės narių išsiskirstė po įvairias partijas. Kiti, atlikę savo pilietinę pareigą prieš dešimt metų, nuo politikos grįžo prie įprastinių darbų. Į iniciatyvinę grupę buvo išrinkta ir tokių, kurie iškart atsisakė joje dirbti, nes tuomet niekas nežinojo, kuo visa tai gali baigtis. Vis dėlto, Sąjūdis atliko savo didžiąją istorinę misiją – Lietuva tapo nepriklausoma. Šilutės muziejuje tylos minute buvo pagerbtas atminimas tų iniciatyvinės grupės narių, kurių jau nebėra tarp gyvųjų. Buvo atidaryta iniciatyvinės grupės 10-mečiui skirta Sąjūdžio nuotraukų ir dokumentų paroda. Daugiau kaip 400 šilutiškio Vytauto Vaicekausko nuotraukų parodos stenduose ir gausybė didžiuliame fotografijų albume priminė anų laikų įvykius. Daugelio to meto įvykių dalyvis, Šilutės Sąjūdžio metraštininkas V. Vaicekauskas teigė, kad įvairiausių mitingų, Sausio 13-osios dienos įvykių, Baltijos kelio dalyvių nuotraukos jam labai brangios. Visos nuotraukos rūpestingai, ant didelių kartono lapų suklijuotos, po jomis aprašyti svarbiausi to meto įvykiai. Jas Sąjūdžio metraštininkas paprašė saugoti Šilutės muziejuje. Šilutės Sąjūdžio tarybos pirmininkas Algirdas Červinskas Sąjūdžio iniciatyvinės grupės įkūrimą ir darbą apibūdino kaip tikrą gyvenimo išbandymą, nes niekas tikrai nežinojo, kuo baigsis prasidedančios permainos. Vėliau susitikta Šilutės seniūnijos salėje. Su tuometine Sąjūdžio taryba buvo tartasi dėl kitų rajono Sąjūdžio 10-mečiui skirtų renginių. Svarbiausi iš jų buvo planuojami surengti 1998 m. spalio 23-24 d. Šilutės kultūros ir pramogų centre bei teatre, kur anuomet dažniausiai būrėsi sąjūdininkai, buvo kuriami įvairių politinių akcijų planai. Spaudos konferencijoje buvo informuota, kad spalio 23 d. Šilutės bendruomenei bus pristatyta Šilutės Sąjūdžio 10-ies metų jubiliejui skirta knyga „Sąjūdis Šilutėje 1988-1998“, kurią rengia Vitalijus Šopis.

Literatūra: GRINČINAITIS, S. Šilutės Sąjūdžiui – 10 metų. Šilokarčma, 1998, rugpj. 28. MĖLINAUSKAS, Stasys. Paminėjo 10 metų sukaktį. Pamarys, 1998, rugpj. 29.