Šaltibarščiai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,7 / 5 (120 balsai)

Turinys

Įžanga

Kažkada kažkas seniai yra pasakęs, jog joks žmogus negali būti protingas, kai pilvas yra tuščias. Pratęsus šią mintį, galima pridėti, jog nelabai pavyks būt ne tik protingu, bet ir laimingu, linksmu ar darbingu, kai mintys suksis apie gurgiantį pilvą....

Lietuvių tauta nuo seno mėgo sočiai, skaniai pavalgyti. Tradicinėje lietuvių virtuvėje vyravo grūdai, pienas, mėsa, miško,daržo gėrybės, žuvis... Vėliau, XVIII amžiuje atėjo, ir įsitvirtino bulvės.

Nors gyvenimo būdas, tempas pasikeitė, tačiau susidomėjimas tradiciniais patiekalais – neišnyko, ir vis stiprėja, populiarėja.

Kadangi lietuvių patiekalų įvairumas priklausė daugiausia nuo sezono, tai šiandien, tik prasidėjus vasarai, labai norisi atsigaivinti sočia, skania, tradicine sriubyte – lietuviškais šaltibarščiais. Lietuvių kalbos žodynas žodį „šaltibarčiai“ aiškina taip: „Šaltýbarščiai - specialiai paruošta barščių sriuba, valgoma šalta. Šaltybarščius darydavom iš rūgštėlių, batvinių lapų, užbaldom smetona. Šaltybarščiai duodami su virtomis bulvėmis.“

Receptai

Pats paprasčiausias, tradiciškas, labiausiai žinomas šaltibarščių gamino būdas:

„Sezoniniai“ šaltibarščiai

Kefyras

Burokėliai (arba burokėliai su lapais)

Virintas vanduo (arba burokėlių lapų nuoviras)

Švieži agurkai

Svogūnų laiškai

Kiaušiniai

Grietinė

Krapai

Gaminimas:

Burokėliai išverdami, nulupami ir supjaustomi šiaudeliais. Naudojant burokėlius su lapais, jie supjaustomi ir išverdami. Kefyras pasūdomas, išplakamas, praskiedžiamas virintu vandeniu arba burokėlių lapų nuoviru, pridedama supjaustytų burokėlių ar burokėlių lapų, kvadratėliais supjaustytų agurkų, krapų, svogūnų laiškų ir atšaldoma. Patiekiami užbalinti grietine, dedama skiltelė kiaušinio. Prie šaltibarščių būtinos virtos karštos bulvės!


• Kitas galimas gaminimo būdas toks pats, kaip aprašytasis, tik be agurkų!


Vasarbarščiai

2 litrai išrūgų

2 virti burokėliai

200g sūrio su kmynais

Stiklinė grietinės

druskos, pipirų

Gaminimas:

Plonais ruoželiais supjaustytus burokėlius ir kubeliais supjaustytą truputį padžiovintą sūrį sudėti į išrūgas. Įberti truputį pipirų, druskos ir užbalinti grietine. Galima dar dėti ir griežinėliais supjaustyto svogūno. O vietoj išrūgų galima pilti pasukas.

Valgomi su duona arba šiltomis su lupenomis virtomis bulvėmis.


• Šaltibarščiai su saldžiu pienu:

1-2 švieži agurkai

kiaušinis

4 šaukštai grietinės

1 litras kefyro arba rūgusio pieno

1 stiklinė saldaus pieno arba virinto vandens

svogūnų laiškų

krapų, druskos

Gaminimas:

Kietai virto kiaušinio trynys ištrinamas su druska ir svogūnų laiškais. Sudedamas smulkiais kubeliais supjaustytas agurkas ir kiaušinio baltymas. Supilama grietinė, rūgusis ir saldus pienas ar vanduo, pasūdoma ir išmaišoma. Įpylus į lėkštes, į kiekvieną pabarstoma smulkiai pjaustytų krapų.


• Šaltibarščiai su baziliku:

0,5 l kefyro ar rūgusio pieno

2 burokėliai su lapais (vietoj burokėlių galima naudoti ir rūgštynes)

1-2 švieži agurkai

šaukštas svogūnų laiškų

4 šaukštai grietinės

1-2 kiaušiniai

1 ar 0,5 l vandens

krapų, baziliko, druskos

Gaminimas:

Nuplauti burokėlių koteliai su lapais supjaustomi, išverdami vandenyje (1 litre), atšaldomi. Į dubenį sudedami mažais kvadratėliais supjaustyti agurkai, susmulkinti krapai, bazilikai, svogūnų laiškai, supilami burokėlių lapeliai su visu skysčiu, sudedama grietinė, išplaktas kefyras ar rūgusis pienas, viskas gerai išmaišoma. Patiekiant į kiekvieną lėkštę įdedama po 1-2 skilteles kietai virto kiaušinio.


• Šaltibarščiai su silke:

Raugintas burokėlis

0,5 stiklinės burokėlių rūgštymo

0,5 stiklinės virinto vandens

silkė

šaukštas svogūnų laiškų

šaukštelis krapų

2 šaukštai grietinės

pipirų

Gaminimas:

Silkei nupjaunama galva, papilvė, išimami viduriai, silkė išplaunama. Tada suvyniojama į popierių ir iškepama. Tada – ataušinama ir, išėmus kaulus, sutrinama su svogūnų laiškais (puse normos), pipirais, krapais. Supilamas burokėlių rūgštymas, vanduo, smulkiai pjaustyti ar tarkuoti rauginti burokėliai ir 30-40 min. palaikoma šaltoje patalpoje. Šaltibarščiai patiekiami su smulkiai supjaustytais svogūnų laiškais ir grietine. Atskirai paduodamos bulvės užpiltos sviestu. Jei silkė nelabai sūri – įberiama druskos.


• Šaltibarščiai su liežuviu:

1 litras rūgusio pieno

šviežias agurkas

3 griežinėliai virto liežuvio

pusė stiklinės grietinės

svogūno laiškų

marinuotas burokėlis

krapų

pipirų, druskos

Gaminimas:

Rūgusis pienas išplakamas ir supilamas į dubenį. Į jį sudedami susmulkinti burokėliai, agurkas ir liežuvis. Pagal skonį įberiama maltų pipirų, druskos, grietinės, smulkiai pjaustytų svogūnų laiškų. Viskas sumaišoma. Tiekiant į stalą, įberiama smulkiai supjaustytų krapų. Valgoma su karštomis bulvėmis.


Ridikėlių šaltibarščiai

10 ridikėlių

2 šaukštai supjaustytų svogųnų laiškų

3 stiklinės kefyro

krapų, druskos

Nuplauti ridikėliai smulkiai sutarkuojami.svogūnų laiškai, krapai smulkiai supjaustomi. Visi produktai sudedami į išplaktą kefyra, įberiama druskos.


Klevų sulos šaltibarščiai:

1 litras klevų sulos

1šviežias agurkas

1 kiaušinis

100 gr grietinės

50 gr šiaudeliais pjaustytų marinuotų burokėlių

Svogūnų laiškų

Krapų, druskos, pipirų

Gaminimas:

Į klevų sulą sudėti kubeliais pjaustytą agurką, burokėlius, kiaušinį, prieskonius ir pagal skonį pasūdyti. Supilti grietinę ir išmaišyti. Suberti smulkiai pjaustytus svogūnų laiškus, krapus.

Šaltibarščių receptai pagal regionus

Skirtinguose Lietuvos regionuose, kaip ir senovėje, taip ir dabar, yra savitų, tik tai sričiai būdingų patiekalų. O peržvelgus regionų valgių gaminimo būdus, neretai sutiksime skirtingus to paties patiekalo receptus. Ir, aišku, kiekviena šeimininkė, gamindama tą patį patiekalą, rezultatą gaus kiek kitokį. Tad – kiek regionų – tiek šaltibarščių receptų įvairovių, bei – kiek šeimininkių – tiek skonių...


Joniškio r.

Dedama krapų, svogūnų laiškų, agurkžolės (trintos su druska), virtų raudonųjų burokėlių, ant anglių keptų kiaušinių, agurkų. Pilama rūgusio pieno, išrūgų (pasukų), virinto vandens.

Valgoma su karštomis bulvėmis.


Ignalinos r. Išrūgų arba vandens, porą šaukštų grietinės, saujelė svogūnų laiškų, žiupsnelis krapų, agurkas, druskos.

Svogūnų laiškai, krapai smulkiai supjaustomi ir giliame dubenyje ištrinami su druska, įdedama grietinės ir užpilama šaltu vandeniu ar išrūgomis, gerai išplakama, įdedama smulkiai supjaustyto agurko.

Dažniausiai ruošiama per šienapjūtę.


Kupiškio r. Batviniai-pomintalas (padaryti iš ruginių miltų), rauginti burokėliai, prėskas pienas, grietinė, rūgštus pienas, svogūno laiškai (galima ir jų galveles įdėt), krapai, druska, vanduo, agurkas, galima įdėt ir rūgštynių (išvirtų).

Į dubenį pilamas pomintalas, pjaustyti (arba tarkuoti) rauginti burokėliai, druskos. Jei per rūgštu – atskiedžiama vandeniu. Įpilama 1-2 stiklinės prėsko pieno, šaukštas grietinės, rūgštaus pieno. dedama krapų, įpjaustoma svogūnų laiškų ar galvelių. Valgoma su šutintomis bulvėmis.


Kernavė

Šaltibarščiai gaminami iš agurkų, svogūno galvelų, vandens, kartais (!)– įdedama virtų burokėlių. Balinami saldžiu pienu. Rūgštinami rūgštimi, padaryta duonkubilyje iš ruginių miltų.


Šeduva

Seniau šiame krašte šaltibarščius darydavo iš rūgusio pieno. Pridėdavo agurkų, svogūnų laiškų, krapų ir valgydavo su karštomis bulvėmis.Skanu, kai į pieną pridedama paraugintų burokėlių lapų, paskanina krapais, agurkais. Dar šaltibarščius gamindavo iš grietinės. Tada reikia pilti vandenį, įdėti krapų, svogūnų laiškų ir smulkintą kietai virtą kiaušinį. Dar dėdavo tarkuotų paraugintų burokėlių.

Šaltibarščiai daromi ir iš rūgštynių: jos išverdamos, ataušinamos, dedama grietinė, agurkų, krapų, svogūnų. Jeigu nėra grietinės – išplakami keli kiaušiniai su druska, jie užpilami barščiais, sumaišomi ir pilami į puodą. Be druskos kiaušinį sutrauks. Taip pat dar daroma ir iš raudonųjų burokėlių lapų.


Dieveniškės

Išverdama rūgštynių, įtrupinama svogūnų laiškų ir pabalinama grietine.


SKANAUS :)

Šaltiniai

Viešnagė senolių pastogėje : senoviškų ir dabartinių skanių ir įvairių lietuviškų valgių receptų rinkinys / Janina Uginčienė. - Vilnius : Rosma, 1997. - 216 p.


Lietuvių kalbos žodynas / vyr. Red. K. Ulvydas, Vilnius, Mokslas, 1986. - t. XIV, 1099, [1] p.


Lietuviški patiekalai / sudarytoja Julija Kairienė. - Vilnius : Mokslas, 1991. - 463, [1] p.


Lietuvių kulinarijos paveldas / Birutė Imbrasienė. - Vilnius : "Baltų lankų" leidyba, [2008]. - 171, [1] p.


Močiutės vaišės / J. Uginčienė. - 2-asis papild. leid. - Vilnius : Mokslas, 1985. - 206 p., [16] iliustr. lap.


Lietuviškų tautinių, firminių patiekalų ir kulinarijos gaminių receptūrų bei technologijos aprašymų rinkinys / LTSR prekybos m-ja. - Kaunas : [s.n.], 1990. - 571 p.


Paveiksliukai imti iš:

http://www.visireceptai.lt/

http://www.eat-online.net

http://www.vtv.lt/

http://www.amatunamai.info/prod02.htm