Žyma:Grigaliūnienė Birutė (tautodailininkė)

Iš „Graži tu mano“.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Grigaliūnienė Birutė (tautodailininkė)


Tautodailininkė, pynėja Birutė Grigaliūnienė gimė 1932-05-06 Utenos r. Užpalių valsčiuje Remeikų km. Į Žemaitiją atvyko 1948 m. ir apsigyveno Tryškių gelž. stotyje (vėliau persikėlė į Pabalvės km (Šiaulių r.) kur ir gyveno bei kūrė visą likusį gyvenimą). Įsidarbino pašte nuo 1950 (su pertraukomis) iki 1954 m. po to nuo 1960 m. iki pašto uždarymo. Kad galėtų dirbti pašte, turėjai būti baigęs bent 8 kl. išsilavinimą, tai 1968 Birutė baigė Tryškių vid. mokyklą.

Užsispyrimo jai netrūko niekad ir jis padėjo pasiekti užsibrėžtų tikslų. Jau čia bedirbdama linko į meninius darbus, gražiai audė, buvo naujų raštų sumanytoja, o juos įgyvendindavo kartu su audėja, savo drauge Marija Vaičiūniene. Tad ir pirmoji paroda – audinių.

Ji vyko Telšių Ryšių skyriuje kartu su valgių gaminių paroda 1970 m. Už audinius ir valgius Birutė buvo premijuota pirmąja vieta.

Bet jau tada viliojo karklai, gaminiai iš vytelių būrė ir jaudino savo galimybėmis Išmokti nebuvo lengva, knygos apie tai buvo retenybė. B. Grigaliūnienė susirado mokytoja Šiauliuose Rudauskienę Joaną, kuri nedosniai dalijo žinias, leido tik žiūrėti. Bet užsidegimas buvo toks didelis, kad mokytojos atšiaurumas neatbaidė, o tik paskatino viską daryti pačiai.

Uždarius pašto skyrių Tryškių g. stotyje, B. Grigaliūnienė įsidarbina Klaipėdos kombinate „Dailė“. Tai nebuvo lengvas darbas, reikėdavo padaryti daug darbų, laiku juos pristatyti, bet rasdavo laiko tai naujam krepšeliui, tai pintinei, iš karklų darydavo net papuošalus, o vėliau ir baldus. Jos užsispyrimas, tvirtas charakteris, gerumas, tvarkingumas ir tvirtumas pasižymėtos visada, leisdamas aplinkiniams pasidžiaugti jos buvimu šalia, išmokti naujų dalykų ne tik pynime, bet ir kasdieniniame gyvenime.

Grigaliūnienė aktyviai dalyvaudavo šventėse, parodose. Jos darbai buvo eksponuojami 1980 m. Respublikinės liaudies meno parodoje, 1985 m. Respublikinės dainų šventėje, 1987 m. Maskvos jaunimo festivalio metu buvo (jos metu 3 pinti darbai iš beržo šaknų buvo atrinkti parodai Japonijoje (pinti iš beržo šaknų pynėja sugalvojo pati visai netikėtai), bet, dėl kažkokių aplinkybių nebuvo nuvežti), Telšių „Alkos“ muziejuje. Už aktyvią veiklą 1985 m. suteiktas LTSR Meno saviveiklos žymūno ženklas. Dosniai įgytas žinias dalijosi su savo mokinais, o jų buvo nemažai- Vytautas Šenelis (Utena), Irena Škuidienė ( Vilnius), Povilas Grigaliūnas, Filomena Garbočiauskienė, 1990 m. Mažeikiuose 6 vidurinėje vedė užsiėmimus pynėjų būreliui, išmokė pinti ir visa šeimą.

Grigaliūnienės darbai išvažinėjo po visą Lietuvą ir ne tik, dar ir dabar džiugina juos įsigijusius, puošia namus. Pintus baldus po parodos yra padovanojusi Telšių „Alkos“ muziejui. Čia yra ir keletas jos austų darbų.

Mirė Birutė Grigaliūnienė 2010-05-31 ir yra palaidota Telšių r. Kaunatavos kapinėse.Vardų sritys
Variantai
Veiksmai