Žyma:Olando kepurės metraštininkas Algirdas Darongauskas

Iš „Graži tu mano“.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Olando kepurės metraštininkas Algirdas Darongauskas


Olando kepurės metraštininkas Algirdas Darongauskas

Olando kepurė – tai 24,4 m aukščio skardis Baltijos jūros pakrantėje, Pajūrio regioniniame parke prie Karklės kaimelio. Ta įstabi vieta su į jūra skrendančiomis pušimis ir akmenynu vilioja ne vieną, tačiau retą pavilioja taip, kaip klaipėdietį fotomenininką Algirdą Darongauską. Nesvarbu koks metų laikas, audringa ar rami Baltija, Algirdas apsiginkluoja foto įranga ir važiuoja į savo Olandą. Sovietmečiu šis pusantro kilometro pajūrio ruožas priklausė pasienio teritorijai, tad paprastam mirtingajam tai buvo neįžengiama zona. Tik išvedus tarybinę kariuomenę iš Lietuvos teritorijos, Olandą pagaliau buvo galima lankyti.

Fotomenininkas Algis Darongauskas šį unikalų jūros pakrantės ruoželį jaukinosi labai atsargiai, bet godžiai, vedamas troškimo išmatyti ir širdin susidėti visus jūron ir smėlin subridusius „Olandyno“ riedulius. Dažnai lankydamasis pajūryje, Algirdas buvo pakerėtas nuolatinio akmenų judėjimo, transformavimosi ir gamtoje vykstančios nepaliaujamos kaitos. Čia, regis, akmenys gyvena savo gyvenimą: vieni netikėtai kažkur pradingsta arba giliai panyra smėlin, kitus į savo valdas pasiglemžia jūra. Bet kaskart jų vieton randasi vis nauji, nemažiau stulbinantys. Algirdas ėmė juos fotografuoti.

Taip per 20 metų susidarė neįkainojamas Olando riedulių fotografijų archyvas. Jo kaina-keletas nuskandintų, sušlapusių, smėlio pripustytų ir nepataisomai sugadintų fotoaparatų, nuolatinė rizika ir reali grėsmė gyvybei. Norint parodyti bent mažą dalelę tikrojo akmens grožio, tenka bristi vandenin, lyg alpinistui laipiojant slidžiais akmenimis, ir net rizikuoti amžiams pasilikti jūroje. O kur dar šaltis, drėgmė ir laiko limitas. Algirdui visada reikia spėti atsisveikinti su Olandu prieš išvykstant priešpaskutiniam autobusui, nes paskutinio tiesiog gali nebūti, o tada 14 kilometrų iki miesto tektų kulniuoti pėsčiomis. Tamsiu miško keliu, visiškai sužvarbus nuo sūraus jūros vandens ir vėjo.

Jei tik galėtų, menininkas liktų pajūryje per naktį ir fotografuotų įstabiuosius riedulius mėnulio ir žvaigždžių šviesoje. Kada nors tikrai fotografuos-toks yra naujo fotoalbumo sumanymas. O iki šiol jau išleisti du brandūs menininko fotoalbumai. 2007 metais „Eglės“ leidykla išleido Algirdo Darongausko fotoalbumą „Olandų kepurė: akmenų stebuklai Klaipėdos pajūryje“, o 2009 m. ta pati leidykla išleido albumą „Amžinybės portretai: daktaro Vaclovo Into pasaulis“.

Pastarajame albume - Mosėdžio akmenų muziejaus eksponatai. Paklaustas kuo kitoks buvo muziejaus akmenyno fotografavimas, menininkas sako, kad tai absoliučiai nelygintini dalykai. Fotografuoti nejudantį, metų metais vienoje vietoje gulintį akmenį , neįdomu ir ganėtinai sunku. Reikėjo gerokai pasukti galvą, kaip parodyti riedulį, kad jis pilnai atsivertų, kad pamatytum daugiau, nei eilinis smalsuolis, klaidžiojantis Mosėdžio akmenyno labirintais. Algirdas į Mosėdžio akmenyną ėjo kaip į darbą - kasdien nuo ryto iki vakaro, trumpam sugrįždamas užkąsti draugo sodybon. Ropinėjo lyg vabalėlis aplink kiekvieną akmenį, sukeldamas miestelio gyventojų įtarimus: gal girtas ar šiaip kvanktelėjęs. Kuriam galui jam tie akmenys?

Dabar mosėdiškiai gali džiaugtis savo miestelio akmenų portretais, išguldytais knygoje. O Algis irgi džiaugiasi išpildęs seniai draugui duotą pažadą, bet tik tiek. Čia nebuvo nei emocijos, nei polėkio. Monotonija.

Didžioji jo meilė vis tik yra Olandas.

- Olandas man –sakralus. Ir aš lankysiu jį iki mirties, - sako Algirdas.- Lygiai kaip Polis Sezanas šv. Viktorijos kalną Ekse. - Ir priduria:

- Esu laimingas, patyręs didelę malonę, nes man pasisekė likti nesužalotam, nesulaužytam, gyvam. Matyt, akmenys myli ir saugo savo metraštininką.

Algirdas Darongauskas gimė 1957-06-09 Klaipėdoje. Nuo 1989 Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys.


Straipsnio autorė Birutė Skaisgirienė, Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Meno skyriaus vedėja


Nuorodos

Vardų sritys
Variantai
Veiksmai