Žyma:Jonas Avyžius

Iš „Graži tu mano“.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Jonas Avyžius


Jis atėjo per patį obelų baltumą, gegužę ir išėjo vasaros žydėjimo palydėtas – liepą. Jis- ne tik Mėdginų kaimo, įaugusio Šiaurės lygumose vaikas. Jis – iškilus Joniškio krašto, visos Lietuvos sūnus. Jis – rašytojas Jonas Avyžius (A. Krajinienė).

JONAS AVYŽIUS - prozininkas. Gimė 1922 gegužės 16 Joniškio rajone Mėdginų kaime ūkininko šeimoje. Baigęs Mielaičių pradžios mokyklą, 1934 metais įstojo į Joniškio gimnazijos trečią klasę. Gimnaziją baigė eksternu. Nuo 1939 metų mokslus tęsė neakivaizdiniu būdu, dirbdamas tėvų ūkyje. Siekti aukštojo mokslo sutrukdė sovietinė okupacija ir netukus prasidėjęs karas. 1944 metais J. Avyžius buvo mobilizuotas į tarybinę armiją drauge su kitais gimtojo kaimo vaikinais. Dalyvavo mūšiuose Kurše, Latvijoje. Kaip sovietinės armijos kareivis 1945 dalyvavo mūšiuose Kurše. 1945 – 1946 metais dirbo Lietuvos radijo komitete jaunimo laidų redaktoriumi, vėliau buvo pakviestas į „Jaunimo gretų” žurnalą, o iš jo tais pačiais metais į „Tiesos” redakciją, kur dirbo beveik trejus metus. Nuo 1949 metų pradėjo profesionalo rašytojo kelią. 1996 išrinktas į Lietuvos Respublikos Seimą – Konservatorių frakcijos narys.

Išleido apybraižų, apsakymų, apysakų, dramos, vaikų prozos knygų. Mirė 1999 liepos 7 Vilniuje. Dalį rašytojo rankraščių, laiškų nuotraukų ir daugiau kaip 1000 knygų po rašytojo mirties jo žmona Irena Avyžienė padovanojo Joniškio viešąjai biblioteka. Tad galima teigti kad Avyžius grįžo namo. Mėdginų kaime, šalia gimtosios sodybos bibliotekininkių ir vietos Savivaldybės iniciatyva pastatytas ąžuolo stogastulpis.


Susiję enciklopedijos straipsniai
Nuorodos

Vardų sritys
Variantai
Veiksmai