Žyma:Aleksas Pašilis

Iš „Graži tu mano“.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

Aleksas Pašilis


Aleksas Pašilis ( g. 1949 - 11 - 23 )

Ne tik Girulių gyvenvietė, bet ir visa Klaipėda didžiuojasi turėdama savo krašte išradėją, Lietuvos patriotą, Klaipėdos “Metų šviesuolio” kategorijos nominantą Aleksą Pašilį.

Aleksas - tikras giruliškis, gimęs ir užaugęs čia. Buvęs politkalinys. Ilgalaikis Girulių radijo ir televizijos stoties darbuotojas. 1991 m. sausio 13-osios naktį organizavo televizijos ir radijo transliacijas iš Girulių radijo ir televizijos stoties. Apdovanotas Sausio 13-osios atminimo medaliu už drąsą ir pasiaukojimą, ginant Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

Paskutinius dešimtį metų visą savo laisvalaikį skyrė eksperimentinėms elektros generatorių konstrukcijoms. Šiuo metu jau yra užpatentavęs 3 išradimus: pridengtą vėjo turbiną, išilginio judesio elektros generatorių, toroidinio tipo elektros generatorių. O šiuo metu patentuoja bifiliarinio tipo elektros generatorių ir, kaip pats sako, dar keletą sumanymų „nešiojasi užantyje“. Tai žmogus, kuriam nestinga idėjų, o svarbiausia drąsos ir ryžto jas įgyvendinant.

Šiuo metu Aleksas intensyviai darbuojasi Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio aplinkos tyrimų ir planavimo institute ir vykdo tarptautinį projektą „Submariner“. Tai Alekso išradimo - išilginio judesio generatoriaus - pritaikomumo elektrinėms galimybių studija. Šio išradimo istorija labai įdomi, o svarbiausia – perspektyvi ateities kartoms. A. Pašilis pradėjęs mąstyti apie energetikos problemas pasaulyje, nusprendė, jog reikia panaudoti atsinaujinantį energijos šaltinį, kurio Klaipėdos miestas turi – tai jūros bangos. Atradimas gali tapti alternatyva net vėjo generatoriams, o tai neabejotinai prisidėtų prie darnaus valstybės vystymo. Neseniai generatorius buvo išbandytas mariose. Kaip teigė A. Pašilis: „Bangos buvo per žemos, kad būtų atliktas pilnas galingumo testavimas, bet iš surinktų duomenų, remiantis elementariais skaičiavimais, galima sumodeliuoti visus atvejus. Pirmas projekto etapas jau įvykdytas“. Savo laiko laukia išradėjo planuose numatyti tolimesni žingsniai – dar du galimi patikrinimo variantai.

Aleksas prie savo išradimų darbuojasi vienas, tačiau ir čia galioja sena liaudiška patarlė, jog „vienas lauke ne karys“. Išradėjas kviečia burtis visus technikos fanatikus draugijon ir kartu įgyvendinti dar daug įdomių techninių idėjų. Buriamai grupei reikalingi įvairių sričių specialistai – mechanikai, elektrotechnikai ir kiti fizinių mokslų atstovai. Svarbiausia, akcentuoja Aleksas, kad žmogus būtų kompetentingas savo srityje ir gerai išmanytų savo profesiją.

Raginame jungtis į Alekso Pašilio buriamą išradėjų komandą ir garsinti Lietuvą naujais atradimais!

Kontaktai: Aleksas Pašilis tel. Nr. 8 680 93119, el.paštas: aleksaslina@gmail.com


Straipsnį parengė Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Girulių filialo vyr. bibliotekininkė Klaudija KioniesVardų sritys
Variantai
Veiksmai