Gyvoji krašto enciklopedija
Naujienos
2013 03 21
Skelbiami konkurso "Mano krašto portretai" nugalėtojai

„Viešosiose bibliotekose vykęs virtualių susitikimų ciklas keliolikai tūkstančių lankytojų ne tik suteikė galimybę internetu pakalbinti žinomas meno ir kultūros asmenybes Algimantą Čekuolį, Marcelijų Martinaitį, Juozą Budraitį, bet ir paskatino gyventojus į viešumą iškelti savojo krašto „žvaigždes“. Vykusio konkurso metu enciklopedijos „Graži tu mano“ interaktyviame žemėlapyje įvairūs autoriai pažymėjo per 200  žymų , kuriose įamžinti įvairių Lietuvos kraštų šviesuoliai. Žymų autoriai pateikė ne tik tekstinę informaciją, bet ir papildė ją nuotraukomis, straipsniais, nuorodomis ir net specialiai konkursui sukurtais filmukais“, – sakė konkursą inicijavusio projekto „Bibliotekos pažangai“ vadovas Kęstutis Juškevičius.

Mėnesį trukusio konkurso „Mano krašto portretai“ nugalėtojų laurus pasidalijo trys skaitmeniniai kūriniai, surinkę daugiausiai vertinimo komisijos narių balsų. Jų autoriai bus apdovanoti vertingais prizais – skaitmeniniais fotoaparatais. Daugiausiai simpatijų pelnė pasakojimas apie Olando kepurės – 24,4 m aukščio skardžio Baltijos jūros pakrantėje – metraštininką, fotografą A. Darongauską. Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos meno skyriaus vedėjos Birutės Skaisgirienės kurtą pasakojimą sudaro nuotraukų galerija, įamžinusi fotomenininką bei jo kurtus Olando kepurės vaizdus, ir herojaus asmenybę pristatantis straipsnis.  

„Tai įdomus, išradingas neeilinės asmenybės pristatymas. Susipažinus su fotomenininku, man kilo mintis, jog tokio žmogaus pristatymo vaizdinė pusė visuomet bus stipri ir spalvinga. Išties – kūrinyje fotografijos kalba pačios už save ir už patį menininką. Galbūt pritrūko tik pagrindinių herojaus gyvenimo faktų paminėjimo, aprašymo. Tačiau, kita vertus, faktus įpinti į menišką pristatymo tekstą – nelengvas dalykas“, – įspūdžiais apie šį kūrinį dalijosi konkurso vertinimo komisijos narė, etnomuzikologė Loreta Sungailienė.

Tarp favoritų pateko ir filmukas apie Šiaulių krašto dailininkę A. Dapkutę-Pukėnienę, garsėjančią savo natiurmortais. Herojė taip pat rašo eilėraščius ir kuria muziką. Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojos Ingos Bubulytės sukurtame filmuke, pavadintame „Menininkė, kurianti grožį“, kalbinama pati herojė, rodomi jos paveikslai, kuriuose daugiausiai vaizduojama gamta – pienių laukas, alyvos, rugiagėlės, ir begalės kitų gamtoje žydinčių augalų. Pasak komisijos narių nuomone, išradingi vaizdo planai bei šilta įdomi asmenybė leido šiam pasakojimui patekti tarp geriausiųjų.

Trečiasis pasakojimas, kurio autorės Bijotų kaimo (Šilalės raj.) bibliotekos darbuotoja Nijolė Pociuvienė ir Baublių muziejaus muziejininkė Lina Bajorienė, atskleidžia Bijotų kaimo, esančio netoli žymiųjų Baublių, garsenybės – medžio drožėjo A. Martinkėno asmenybę ir kūrybinį palikimą. Filmuotoje medžiagoje bei nuotraukų galerijoje galima susipažinti su Dionizo Poškos mokyklos mokytoju, kurio kurtos verpstės, dėžutės pieštukams, buities įrankiai, skulptūros religine tematika, vadinamieji „baubliukai“ vertinami visoje Lietuvoje. „Tai šiltas ir originalus pasakojimas. Žiūrint jį, galima suvokti tautodailininko paprastumą ir atsidavimą savo kūrybai“, – pažymėjo vertinimo komisijos narys projekto „Bibliotekos pažangai“ koordinatorius Donatas Kubilius.

Į konkurso „Mano krašto portretai“ finalą pateko dvi dešimtys skaitmeninių kūrinių, pasakojančių apie tokias asmenybes kaip Betygalos (Raseinių raj.) „vaikščiojančia enciklopedija“ pramintą geografijos mokytoją Marijoną Birutę Navakauskienę, Bučių kaimo (Šilalės raj.) poetę Teresę Rubšytę-Uksienę, Telšių dailininką.

Skaitmeninio žemėlapio žymos patekusios į konkurso finalą:

Aleksas Pašilis
Alfonsas Bernotas (Ukmergė)

Alfonsas Martinėnas (Bijotai) (konkurso nugalėtojas)

Angelė ir Vytautas Raukčiai 
Antanina Dapkutė-Pukėnienė (Šiauliai) (konkurso nugalėtojas)
Bitininkas Jonas Šantaras (Ukmergė)
Grombčevskis Bronislovas Azijos tyrinėtojas
Ieva Lolat (Usėnai)  
Janina Armonienė
Janina Šidlauskienė (Kretinga)
Marijona Birutė Navakauskienė
Olando kepurės metraštininkas Algirdas Darongauskas (konkurso nugalėtojas)
Poetė Teresė Rubšytė - Ūksienė
Romas Rusteika (Marijampolė)
Saulius Mušinskas (Telšiai)
Silvestras Algirdas Žulpa
Stasys Jonauskas
Vita Žabarauskaitė (Šiauliai)
Vyžuonų krašto portretas Algirdas Indrašius
Vladislovas Skikas

 

Daugiau enciklopedijos „Graži tu mano“ žymų, skirtų žymiems žmonėms, rasite šioje galerijoje:http://www.grazitumano.lt/mediawiki/index.php/Specialus:%C5%BDym%C5%B3_galerija  

Daugiau informacijos apie konkursą:

Donatas Kubilius, projekto „Bibliotekos pažangai“ administratorius Tel. (8 5) 239 85 79, mob. 8 650 51143, donatas.kubilius@bibliotekospazangai.lt

 

 

Visos naujienos